Ballade

Ballade

Kategori Adalı Yazılar | 24 Ara |

Canım Kızım,

Bu sefer senin için bir Ballade ekliyorum bloğumuza. Bir Fazıl Say Ballade’ı. Kızına bestelemiş.

İşte deha bu olsa gerek.

İnternette ilk gördüğüm anda çok çok heyecanlandım. Benim hatam. Kim bilir ne zaman besteledi Fazıl Say? Ben ancak 2013 yılı aralık ayında keşfedebildim.

Aslında aklıma gelen bir soru idi beni heyecanlandıran: Acaba IQ’su eşit olmayan iki baba (burada Fazıl Say ile kendimi karşılaştırıyorum:)) kızlarına karşı nasıl farklı duygular hissedebilir?

Birkaç kez üst üste dinledim. İlk önce kısa geldi. Dinledikçe tüm taşlar yerine oturdu kafamda. Ne bir eksik, ne bir fazla nota. Tüm duygular ancak bu kadar güzel seslere, ezgiye dökülür. En azından ben böyle hissettim. Dedim ki Fazıl Say da olsan Alpar Kazanoğlu da kızına hissettiğin şeyler değişmiyor. Değişen dile getiriş şeklin. Tabii dile getirebiliyorsan.

Ne büyük deha? Kim bilir neler düşünerek, hissederek besteledi üstat?

Ama bana kızımla kendi yolculuğumuzu hissettirmeyi başardı. Bestecinin dehası da bu işte, her dinleyene farklı şeyler hissettirebilmek ve tabii klasik müziğin farkı, her dinleyeni ayrı etkilemek.

Her yazıda olduğu gibi al sana bir hayat dersi bir tanecik prensesim: “Ne olursa olsun sevgini kimseden esirgeme ve onu göstermekte hiçbir zaman cimri olma. Yolu hiç önemli değil, senin sevgine layık olan anlayacaktır zaten”.

Babalık işte, her fırsatta ders vermekten hiç sıkılmayacağım.

Ballade’ı dinlemek için resme tıklayınız.

fazil-sayYorum Yap