İletişimimiz

İletişimimiz

Kategori Adalı Yazılar | 21 Kas |

Canım kızım, bugün okuduğum bir yazıyı paylaşmak istiyorum seninle. Bir “Elif Şafak” yazısı. Birçok detay ve istatistikten bahsetmiş. Tabii ben seni bunlarla sıkmayacağım.

Konu tam da bizi ilgilendiriyor aslında: Türkiye’de babaların çocukları ile ilişkileri.

Tahmin ediyordum ama bu kadar kötü durumda olduğumuzu bilmiyordum. Neredeyse kimse güvenip babasına sorunlarını açmıyor, bırak sorun açmayı konuşmuyor.

Allah benim babama uzun ömür versin. Meğer ne güzel bir çocukluk geçirmişim. Aile içi ilişkimizin sağlam olmasının önemli bir sebebi oturduğumuz yerdi, Oyak Sitesi. Neredeyse tüm dış tehlikelere kapalı ve herkesin birbirini tanıdığı o inanılmaz site. Sanırım, deden benden çok oturduğumuz yere güvenmiş:)

Aslında her şey “endişe” yüzünden oluyor. Klasiktir: “Sana güveniyorum ama ya çevre, ya arkadaşların…”

Henüz yaşın çok küçük olduğundan bu tür polemiklere girmedik, ama her sabah sadece kendi istediğini giymenden çıkardığım sonuç “yaşayacağız”.

İnsanın çocuğu, kızı hakkında endişelenmesinden daha doğal bir şey yok tabii ki. Ulan, mevzubahis olan senin “can”ın. Oluşabilecek en ufak zarardan korumaya çalıştığın varlığın. Ama sanırım bu endişeyi paylaşma yolu bizde hâlen ilkel. Bunun sonucunda oluşan durum da İLETİŞİMSİZLİK.

İşte en korktuğum şey. Elif Şafak’ın yazısını okuduktan sonra böyle bir baba olmaktan korktum işin doğrusu.

Eskiden bizim babalarımız iletişim konusunda tek şeyi örnek alırlardı, “kendi babalarını”. Şimdi birçok bilgi kaynağına ulaşmamız mümkün. Fakat günümüzde problem çok daha farklı, zaman. Eskiden zamandan bol bir şey yoktu. Hafta içi akşam saat 8-9’a kadar çalışan aile üyesi yok gibiydi. Şimdi ise tam tersi. Herkes böyle çalışıyor. İşte günümüz iletişimsizliğinin sebebi de bu. ZAMAN.

Bunun yanında getirdiği günlük stres yüzünden oluşan tahammülsüzlük. En büyük tehlikeler bunlar.

Eğer bu tehlikeyi zamanında anlar, hayatını bunlara göre düzenler, her fırsatta kendine ve ailene zaman yaratırsan, o zaman burada bahsedilen gibi bir ebeveyn olmazsın. Bu yazıyı 10-15 yaşında okursan sanırım bir şey anlaman imkânsız, ama anne olduğunda beni çok daha iyi anlayacaksın.

Sonuç olarak hiçbir jenerasyonda değişmeyen bir şey vardır ki o da “Her zaman benim küçücük kızım olacaksın ve baban hep senin yanında olacak”. (Bazen sen istemesen bile.)

baba kızın seyir defteri, yıldız tarihi 20.11.20111 Yorum

  • aylin dedi ki:

    Cok duygulandim…baba olmak kolay,babalik etmek zordur..gonulden gelmesi gerek sevgi, sonrasinda hersey mumkun..Alh bir omur boyu eksikligini gostermesin .sevgilerimle..

Yorum Yap